Neďaleká galaxia ako okno do raného vesmíru
Neďaleká trpasličia galaxia dáva astronómom jedinečný pohľad na to, ako mohli prvé hviezdy a galaxie vo vesmíre vyzerať. Rané obdobie vesmíru bolo tvorený takmer výhradne z vodíka a hélia vytvorených krátko po Veľkom tresku. Všetky ostatné veci, ktoré máme dnes, boli vytvorené hviezdami spaľujúcimi vodík a hélium ako palivo, ich fúziou do ťažších prvkov, a uvoľnením týchto prvkov do okolia, keď hviezdy explodovali ako supernovy na konci ich životnosti.
Modely naznačujú, že prvá generácia hviezd, takmer výlučne z vodíka a hélia, boli úplne iné ako tie, ktoré vidíme dnes – boli to obrovské monštrá stokrát hmotnejšie než naše Slnko chrliace intenzívne vysoko-energetické žiarenie. Predpokladá sa, že tieto hviezdy hrali dôležitú úlohu v období reionizácie – v období, keď vesmír ešte nemal bilión rokov, počas ktorého plyn neobsahoval elektróny a stal sa ionizovaným – sú však príliš ďaleko na podrobnejšie skúmanie.
Tím astronómov skúmal trpasličiu galaxiu s názvom IZw 18 (na obrázku vyššie), ktorá obsahuje najmenej ťažkých prvkov zo všetkých galaxií v blízkom vesmíre. Zistili, že veľká oblasť galaxie vypúšťa signál hélia, ktoré sa ionizuje. Na vyrážanie elektrónov z hélia by však bolo potrebné intenzívne žiarenie, takže tím navrhuje tento mesiac v časopise Astrophysical Journal Letters, že IZw 18 môže byť domovom novodobej ekvivalenty týchto pravekých, jasných, superobrovských hviezd. Ich podrobnejší výskum by nám pomohol pochopiť, aké podmienky existovali v epochách tesne po vzniku vesmíru, v období reionizácie i skôr.
.dc; .mk